Kolory w bardzo dużym stopniu wpływają na nasz nastrój, psychikę oraz cały szereg zachowań, również konsumenckich. Są jednym z silniej oddziałujących bodźców na organizm: powodują wydzielanie konkretnych hormonów, zmieniają temperaturę ciała, ciśnienie krwi i czas reakcji. Używając konkretnych barw nieświadomie wysyłamy naszemu otoczeniu cały wachlarz informacji na temat naszego nastroju, osobowości oraz pozytywnych lub negatywnych cech i emocji.
Jednocześnie kolory są bardzo silnie zakorzenione w naszej kulturze. Ten kontekst kulturowy jest niezwykle istotny, jeśli projektujemy materiały przeznaczone do innych krajów. Przykładowo w niektórych państwach Azji biel jest utożsamiana z żałobą, a w zdominowanej przez katolicyzm Polsce określona barwa fioletu może być kojarzona np. ze mszami w intencji zmarłych.
Moc koloru można wykorzystać w designie firmowym i marketingu. Aby osiągnąć pożądany efekt warto zapoznać się najpierw ze znaczeniem poszczególnych barw.
ŻÓŁTY
Kolor żółty jest najjaśniejszą barwą zauważalną przez człowieka. Dlatego najszybciej przyciąga uwagę i zapada w pamięć (wbrew powszechnej opinii, że najbardziej zwracającym na siebie uwagę kolorem jest czerwony). Stanowi również jeden z 3 kolorów podstawowych, obok niebieskiego i czerwonego.
Barwa ta budzi chyba najwięcej sprzecznych emocji ze wszystkich kolorów. Z jednej strony kojarzona jest z cechami pozytywnymi i optymistycznymi, z drugiej, używana w nadmiernej ilości, może wywoływać dyskomfort u odbiorcy. Dlatego dobrze jest używać żółcieni oszczędnie, do zaakcentowania ważnych treści.
Pozytywne cechy i skojarzenia
Żółty kojarzy się ze słońcem, latem, wypoczynkiem i relaksem. Ten kolor wywołuje radość, optymizm i pewność siebie. Łączy się go z emocjonalnością, życzliwością i młodością (ubrania w tym kolorze odejmują lat 😉 ). Działa również stymulująco i zwiększa kreatywność. Poprzez skojarzenie ze złotem może kojarzyć się z majątkiem. Nie powinien być jednak stosowany w markach premium, ponieważ nie jest wiązany z wysoką jakością i elitarnością . Może pobudzać apetyt.
Negatywne skojarzenia
Jednocześnie kolor żółty może być odbierany jako agresywny, zbyt krzykliwy i drażniący. Z tego względu nie jest zbyt szczęśliwym wyborem dla marek mających kontakt z klientami żyjącymi w dużym stresie (np. branża finansowa). Pod Twoimi postami w żółtym, firmowym kolorze w mediach społecznościowych pojawia się wiele wrogich i atakujących komentarzy? Może to właśnie użyta barwa stanowi bodziec i zachętę dla odbiorców do wyrażania nieprzychylnych treści, które w innym wypadku byłyby przemilczane ;)?
Ten kolor, oprócz skojarzeń z pozytywnym, twórczym “szaleństwem”, może być również wiązany z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, a także z zazdrością, tchórzostwem i zdradą (w sztuce bardzo często przedstawia się Judasza w żółtych szatach).
Odbiór w innych kulturach
Podczas tworzenia materiałów z użyciem żółcieni dla odbiorców spoza Polski warto pamiętać o tym, że skojarzenia z kolorem żółtym nie w każdym rejonie są takie same. W Chinach kolor ten wiąże się z gatunkiem filmów dla dorosłych, we Francji z niewiernością. W Indiach symbolizuje naukę i wiedzę, dlatego utożsamia się go z guru. Żółcień kojarzona jest również w tym rejonie ze spokojem, medytacją oraz umysłowym rozwojem, a także bóstwami Wisznu i Ganeśa (ubierane są w szaty tego koloru). W Japonii żółty wiąże się z odwagą, w Egipcie – z żałobą. W buddyzmie symbolizuje pokorę, a w hinduizmie prawdę i nieśmiertelność. W Stanach Zjednoczonych przymiotnikiem yellow (“żółty”) określa się osoby tchórzliwe.
Żółty a inne kolory
Żółty jest bardzo uniwersalnym kolorem i nie sprawia kłopotów podczas łączenia z innymi barwami. Po odpowiednim dopasowaniu kolorów pasuje praktycznie do każdej barwy.
Branże, dla których kolor żółty jest odpowiedni
Gastronomia i żywność
Kolor żółty znakomicie pasuje do branży gastronomicznej. Nie dość, że pobudza apetyt, to jeszcze podkreśla przyjemność i radość płynącą z jedzenia.
Kolor żółty w słynnych łukach z logo McDonald’s podkreśla szczęście, jakie daje nam spożywanie posiłków, a także szybkość obsługi. Dodatkowo połączenie tej barwy ze stosowaną w identyfikacji firmy czerwienią jeszcze bardziej wzmacnia apetyt.
Tę barwę również w swoim logo wykorzystuje sieć sklepów Biedronka, chcąc wywołać dobre skojarzenia, takie jak ciepło i radość z zakupów.
Żółte jest również logo chrupek Cheetos – ich jedzenie to sama przyjemność i dobra zabawa
Radość kojarzącą się z żółtym wykorzystuje w swoich materiałach również firma Lipton. Ten kolor najbardziej kojarzy się z marką, chociaż sam emblemat logo jest czerwony.
Biura podróży i branża turystyczna
Wywoływane przez żółty skojarzenia ze słońcem, wakacjami i podróżami powodują, że jest bardzo często stosowany przez branże związane z turystyką, wyjazdami, wypoczynkiem i odkrywaniem świata.
Branża kreatywna i reklama
Kolor żółty doskonale podkreśla takie cechy marki, jak kreatywność, nowoczesność i świeże spojrzenie na świat. Chętnie po niego sięgają biura projektowe, agencje reklamowe (podkreśla ekstrawagancję), a także producenci sprzętu dla twórców.
Nikon nieodłącznie jest wiązany z dynamizmem i nowoczesnością. Te cechy, a także chęć do podejmowania wyzwań i rozwoju oraz zamiłowanie do podróży (najlepiej z aparatem) idealnie akcentuje kolor żółty.
Produkty wypoczynkowe
Skojarzenia żółtego z relaksem i wypoczynkiem sprawiają, że kolor ten jest wybierany również przez firmy oferujące tego typu produkty i usługi.
Czy w przypadku takiego logo można mieć jeszcze wątpliwości, czy na kanapie Ikea nie da się zrelaksować i wypocząć, a zakupy w tej sieci to sama radość?
Budownictwo i prace remontowe
Kolor żółty często jest wykorzystywany w branżach związanych z budownictwem i usługami remontowymi. Barwa jest doskonale widoczna, a w przeciwieństwie do koloru czerwonego nie wiąże się bezpośrednio z informacją o niebezpieczeństwie. Żółte są kaski ochronne, maszyny budowlane i narzędzia (aby łatwo było je odnaleźć wśród innych materiałów budowlanych).
Branża dziecięca
Żółty jest jednym z niewielu kolorów, do których nie przypisujemy cech ani żeńskich, ani męskich. Z tego względu, a także dzięki skojarzeniom z radością, zabawą, beztroską i młodością, nadaje się dla produktów i usług przeznaczonych dla dzieci.
Branża rozrywkowa
To również doskonały sposób na podkreślenie pozytywnych cech marek służących rozrywce.
Żółty kolor w logo Snapchat podkreśla młodość (wiek użytkowników) oraz komunikację i radość.
Logo IMDb, największej na świecie bazy danych na temat filmów i osób związanych z branżą filmową.
Handel
Pozytywne skojarzenia związane z przyjemnością zakupów oraz radością związaną z nabyciem przedmiotu wykorzystywane są również w handlu.
Doradztwo
Żółty kolor polecany jest również dla film związanych z doradztwem i konsultingiem. Podkreśla otwartość, życzliwość oraz chęć kontaktu oraz rozmowy. Jednocześnie jest wiązany z wiedzą.
Produkty i usługi, chcące podkreślić szybkość
Wlogo Ferrari szybkość konia umieszczonego w logo podkreśla dodatkowo żółte tło herbu. Automatycznie te cechy są przenoszone na samochody tej marki. Dodać do tego odwagę kojarzoną z barwą i przepis na sukces jest gotowy 🙂
Żółty sygnet w logo InPost – firmie świadczącej nowoczesne usługi logistyczne i sieć paczkomatów podkreśla szybkość usług.
Dajmy szansę żółtemu 😉
Kolor żółty budzi wiele sprzecznych skojarzeń i kontrowersyjnych opinii. Nic dziwnego, że większość osób nie uważa go za swoją ulubioną barwę. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z informacjami na jego temat oraz zasadami oddziaływania tego koloru na odbiorców, spojrzycie na niego łaskawym okiem 🙂 A co Wy sądzicie na temat koloru żółtego, polubiliście tę barwę?
Źródła
Przy pisaniu tego artykułu pomocne były:
- Renata Godlewska, Psychologiczne znaczenie poszczególnych barw
- Salesbook, Wpływ kolorów na percepcję – żółty
- Aleksandra Tulibacka, Znaczenie i odbiór barwy żółtej
- Cyrek Digital, Psychologia koloru: żółty
Kolor żółty jest doskonały do przyciągania uwagi użytkowników na określone elementy strony, takie jak przyciski CTA (call to action) lub ważne komunikaty. Ponieważ jest to kolor, który szybko przyciąga wzrok, można go wykorzystać do kierowania uwagi użytkowników na te części strony, które są najważniejsze z punktu widzenia konwersji lub interakcji. Żółty jest kolorem często kojarzonym z młodością i świeżością. Dlatego jest on często stosowany w projektowaniu stron internetowych i aplikacji skierowanych do młodszych użytkowników lub tych, które chcą prezentować siebie jako nowoczesne i innowacyjne. Oczywiście, jak wspomniano, ważne jest, aby używać żółtego ostrożnie i z umiarem, aby nie przytłoczyć użytkowników i nie wywołać uczucia dyskomfortu. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie go jako koloru akcentu, a nie dominującego koloru na stronie. Kolejnym istotnym elementem jest fakt, że kontrast między żółtym a innymi kolorami na stronie może mieć duże znaczenie dla dostępności. Ważne jest, aby żółty był na tyle kontrastowy w stosunku do tła, aby użytkownicy mogli łatwo zidentyfikować i przeczytać informacje. Warto podkreślić, że znaczenie kolorów jest rzeczywiście złożone i różnorodne, a kolor żółty to tylko jeden z wielu, które projektanci mogą wykorzystać w swojej pracy. Ważne jest jednak, aby zawsze pamiętać o kontekście kulturowym, odbiorcach oraz celach projektu podczas decydowania o paletach kolorów.
Bardzo dziękuję za wyczerpujący komentarz. Stanowi wspaniałe uzupełnienie artykułu. Bardzo dobrze jest znać i być świadomym kontekstu kulturowego barwy oraz jej psychologicznego oddziaływania… nawet po to, aby później te zasady świadomie łamać 🙂